Úvod
Tabulatury
DVD
Něco o mně...
Kontakt
Odkazy
 
Start


Instruktážní DVD

Sólová akustická kytara v českých bluegrassových a country hitech

Milá kytaristko, milý kytaristo. Toto DVD jsem připravil pro všechny, kteří už mají nějaké zkušenosti s kytarou, umí zahrát doprovod a rádi by se pustili do sólování. Stejně tak snad bude přínosem i pro zkušené hráče, kteří by chtěli načerpat inspiraci pro tvorbu svých vlastních sól. Pokud se ještě neřadíte ani do jedné skupiny nebo jsou Vám cizí některé věci, o kterých je na tomhle DVD řeč jako o samozřejmých, doporučoval bych Vám nejprve sáhnout po některé škole hry na kytaru, ať už to bude ta, kterou jsem natočil s Ralphem Schutem, nebo nějaká jiná, třeba zahraniční.

Sóla jsem napsal ke skladbám, které jsou všeobecně známé bluegrassové a country písničky, v jednom případě také píseň trampská. Snažil jsem se při jejich pomalém rozboru poukázat zejména na těžší místa, ale s pomocí tabulatury a tlačítka Pause na svém přehrávači nebudete mít jistě problém pochytit každou notu. Ti z Vás, kdo to se sólováním na kytaru myslí opravdu vážně, by se měli pokusit uvedená sóla také analyzovat, snažit se pochopit, proč a kdy používám jakou techniku a jak přistupuji k melodickému tématu písničky při stavbě sóla.

Cílem tohoto DVD, ostatně tak jako asi každé podobné instruktážní publikace, by mělo být rozšíření Vašeho hudební slovníku. Budu rád, když Vám toto DVD bude motivací ke cvičení nebo se Vám něco zalíbí natolik, že to zařadíte do svého vlastního stylu. Stejně tak jsem se na kytaru naučil hrát já. Přeji Vám hodně radosti z muziky!

Ondra Kozák

Obsah:
Sešit spolu s DVD je k dostání ZDE.

Ukázka:

Bluegrass & Country, škola hry na akustickou kytaru pro začátečníky i pokročilejší 
Spolu s mým kamarádem Ralphem Schutem jsme natočili instruktážní video pro kytaristy začínající s bluegrassem a country. Je natočeno v češtině, k dispozici jsou také anglické titulky. Jako hosté na něm účinkují Petr Kůs (mandolína, zpěv) a Tomáš Kubín (kontrabas). K dostání je ZDE, stejně tak je dostupné na koncertech kapel Fragment, G-Runs ´n Roses a RUR2.

Obsah

Skladby
Jesse James, Myslím na Colorado, Zlatá rybka, Alabama Jubilee, Love Please Come Home

Techniky
Technika levé a pravé ruky, doprovod (2/4, 3/4), přechody mezi akordy, používání kapodastru, G-Runy, rest strokes, příklepy, odtrhy, skluzy, tvorba jednoduchého sóla, crosspicking, dynamický doprovod

Booklet
Jak číst tabulaturu, tabulatury ke skladbám, vzory doprovodů, přechody mezi akordy, crosspicking, G-Runy ...
Ukázka:


Recenze:
V nakladatelství Muzikus vychází velmi pravděpodobně první česky mluvená (s anglickými titulky) videoškola hry na kytaru od našich dvou vynikajících kytaristů Ondry a Ralpha. Podívejme se na její výhody i to, co by se dalo udělat líp.

Pokud jste se někdy dali do studia hry na libovolný nástroj podle výukového DVD, zjišťujete pravděpodobně, že tato jsou si poměrně podobná v podání základů hry, tedy co jak dělá pravá a levá ruka, doprovody, základní tvorba sól podle melodie, a při tom všem dělená obrazovka na záběry pravé a levé ruky zvlášť. Přesně v tomto duchu, a to velmi kvalitně, je od začátku vedena výuka Ralphem a Ondrou, někde dohromady, nebo každé téma vykládá jeden z aktérů DVD školy. Jako nadstavba proti standardní výuce se tu objeví i pár lehkých náznaků jakýchsi specialitek, které oba hráči používají, např. rest strokes, krásně vysvětlené Ondrou, prostě G-run končí dvakrát dolů, ale než jsem na to přišel, uteklo pár let, tady Vám to řeknou hned a česky.

Právě čeština přibližuje toto DVD nejvíce našim milým frekventantům bluegrassových dílen i dalším zájemcům o hru na kytaru, takže i během roku si nyní budou moci občas založit DVD do přehrávače a zkontrolovat si, jestli dělají všechno správně. Nadstavbou k češtině je i použití typických českých jamovacích fláků jako Jesse James, Myslím na Colorado, no a Zlatá rybka v provedení dvou kytar a hlavně s přednesem mistra Petra Kůse se zpěvem, mandolínou a kloboukem, to je lahůdka. Zde se právě vysvětluje, jak mají pracovat kytaristé v případě, že se jich sejde v kapele nebo i na jamu více nežli jeden, čili moc. Pak následují další praktické rady a techniky – crosspicking, základy k improvizaci, souhra v kapele.

Jen krátkou úvahu stranou od kvality DVD, ta je prostě skvělá, ale říkám si: nenabízíme těm našim vysněným následovníkům – zde budoucím hráčům na kytaru - příliš laciné sousto přímo před pusinku, jen to polknout a hrát? V jednom ohledu – že by to mohlo přitáhnout víc lidí k naší muzice - je to celkem fajn. Na druhou stranu ten způsob, kterým jsme si většinou prošli (asi?) je podle mého názoru více motivující, čili mých pět let omylů v držení trsátka a pak na to přijít sám, drcení zbytečných sól a pak si poslechnout Dela McCouryho na kytaru a bejt podělanej z jeho doprovodu, opisování tabulatur ještě na gymplu pod lavicí, to bych neměnil za žádný způsob, jakým se to dělá dnes – nalejvárna na dílně, pak dostaneš všechno vytisknutý nebo na DVD a za domácí úkol si za rok nastudujte tohle a tohle.

No, teď jsem neudělal moc velkou reklamu školám ať víkendovým, či na DVD, každopádně někdo to prostě má rád, učit se přes obrazovku a právě těmto lidem je škola určena, základy hry byly tímto položeny. Já bych napříště ocenil osobní školu ať Ondry nebo Ralpha, kde by ukázali velmi pokročilé techniky na svých nejoblíbenějších skladbách a vysvětlovali by právě nejvíc těch bonbónků, jako že ne vždycky se hraje pravou dolů-nahoru atd. Pak se na to dá dívat i jako na příjemné video, když manželka vedle kouká na seriály (viz např DVD Jima Millse na banjo, uff…). Zde nám byla předložena škola pro začátečníky a pokročilejší hráče a přesně podle tohoto podtitulu je i správně udělaná, čili velmi dobrá práce, Boys! A mimochodem „Vánoce jsou tady, tuhle školu si vychutnej“.

Zdeněk RohPlay texas holdem poker on line tournaments. Before you sign up, please read our ! Visit also our new poker online school! Don't forget to read regole poker!